Η Οδοντιατρική Σχολή Πρωταθλήτρια!

Τα μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας, που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα της σεζόν 1987-88. Το στιγμιότυπο έχει ληφθεί ακριβώς μετά από τη βράβευσή τους, που έγινε στην κεντρική αίθουσα τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τρίτη 22 Μαΐου 2018

Αιγάλεω - Νίκη Βόλου 5-2 (22 Μαΐου 1966)

Στις 22 Μαΐου του 1966 στο γήπεδο του Π.Α.Ο. (όπου αγωνιζόταν ως τυπικά γηπεδούχο) το Αιγάλεω συντρίβει με σκορ 5 - 2 τη Νίκη Βόλου στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι, παρά την εύκολη νίκη του "Σίτι" (ύστερα από 5 συνεχόμενες ήττες!) είχε συναρπαστική εξέλιξη: Στο 7ο λεπτό ο Κουκλάκης των φιλοξενούμενων είχε δοκάρι (όπως και ο Γρίμμας στο 89ο) και στο 23ο ο ίδιος ποδοσφαιριστής δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Το Αιγάλεω όμως αντιδρά με αντεπίθεση διαρκείας και επιτυγχάνει πέντε αλλεπάλληλα τέρματα, με τον Μαρκόπουλο (26'), τον αείμνηστο Απόστολο Πανόπουλο ("Πανάκη") στο 37ο και στο 58ο, ενδιάμεσα (52') με τον επίσης συχωρεμένο Γιώργο Αδίκογλου (1941 - 1986) και τέλος με το Μήτσο Εξωμανίδη (63'). Η Νίκη Βόλου θα μειώσει στο 83ο λεπτό με τον Τζίνη.

Το γκολ του Αδίκογλου

Ο Γιώργος Αδίκογλου, με το τέρμα που σημείωσε σε εκείνον τον αγώνα, "στρογγύλεψε" σε 200 τα γκολ του Αιγάλεω στην Α΄ Εθνική κατηγορία. Παραθέτουμε το σχετικό στατιστικό πίνακα (παρατηρείστε το ρεκόρ του αείμνηστου Γεώργιου Γιαννακόπουλου):