Τα μέλη της Επιτροπής Σωτηρίας του Αιγάλεω Α.Ο. (2009-10)

Πέμπτη 14 Ιουνίου 2018

Σαν Σήμερα, 14 Ιουνίου

Μιχ. Χάσταλης (αριστερά)
1949: Γεννιέται ο δεινός βετεράνος επιθετικός Μιχάλης Χάσταλης, ο οποίος έκανε σπουδαία καριέρα στον Χαραυγιακό, το Αιγάλεω, τη Ρόδο και το Διαγόρα Ρόδου. Την περίοδο 1974-75 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του "Σίτι" στην Α΄ Εθνική, σκοράροντας 14 φορές, ενώ η ομάδα υποβιβάστηκε. Με δικό του γκολ στις 19 Ιουνίου του 1977 το Αιγάλεω νίκησε 1-0 την Κόρινθο και επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία.

1981: Γεννιέται ο Ανέστης Αγρίτης, εξαιρετικός κυνηγός που αγωνίσθηκε με τα χρώματα του Αιγάλεω επί σειρά ετών, ενώ έπαιξε και στη Γερμανική Κίκερς Όφενμπαχ. Την περίοδο 2004-05 έλαβε μέρος με το "Σίτι" σε Όμιλο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Είναι διεθνής με την Ολυμπιακή Ομάδα ποδοσφαίρου (2004). Με δικό του γκολ στον επαναληπτικό αγώνα (1-1) η ομάδα του Αιγάλεω απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (περίοδος 2002-03).

1970: Για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας το Αιγάλεω αποκλείει εκτός έδρας (σε αγώνα "νοκ-άουτ") τον Α.Ο. Τρικάλων (1-0) χάρις σε γκολ του Μπάμπη Σταυρόπουλου στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.