Η Οδοντιατρική Σχολή Πρωταθλήτρια!

Τα μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας, που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα της σεζόν 1987-88. Το στιγμιότυπο έχει ληφθεί ακριβώς μετά από τη βράβευσή τους, που έγινε στην κεντρική αίθουσα τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020

Προϊστορία Διαγόρα Ρόδου - Αιγάλεω

Στη Ρόδο ταξιδεύει την Κυριακή το "Σίτι"

(Γράφει ο Νίκος Δημ. Νικολαΐδης)

Επτά περιπτώσεις καταγράφονται στα χρονικά, όσον αφορά στις αναμετρήσεις Διαγόρα Ρόδου – Αιγάλεω. Σήμερα, σας παρουσιάζουμε την προϊστορία όσων από αυτούς τους αγώνες είχαν γηπεδούχο την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού».

Οι έξι πρώτες «συγκρούσεις» των δύο αυτών ιστορικών συλλόγων της χώρας μας, έλαβαν χώρα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας, με έναρξη το μακρινό 1965

Άλλη μία (η τελευταία) πραγματοποιήθηκε για τον όμιλο Νότου της Γ΄ Εθνικής και ήταν η μοναδική στην οποία επικράτησαν οι «κυανόλευκοι». Αντιθέτως, οι Ρόδιοι πέτυχαν 3 νίκες, ενώ τρία ακόμη ματς τελείωσαν ισόπαλα.

Τα συνολικά τέρματα ήταν 12-5 υπέρ του Διαγόρα.

• 1991-92 Β’ Εθνική 1-1 (Γεωργουδάκης)
  • 1992-93 Γ’ Εθνική 1-2 (Παπαγεωργίου, Μέλλος)

Φέτος (2019-20) Β’ Εθνική  ???

·      *    Σημειώνουμε ακόμη πως την περίοδο 1996-97 (Νότος Γ΄ Εθνικής) το «Σίτι» επικράτησε με σκορ 4-0 επί της γηπεδούχου «Ένωσης Ρόδου – Διαγόρα», χάρις σε τέρματα των Γιούρισιτς 2, Νεοφώτιστου και Τσιαμπουρή. Επίσης την περίοδο 2009-10 (Β΄ Εθνική) είχαμε Διαγόρας Ρόδου – Α.Ο.Η. Αιγάλεω («εγκλωβισμένος Ηλυσιακός») 3 – 2, με τους Μουστόγιαννη και Πουλάκο να χρίζονται σκόρερ.