Η Οδοντιατρική Σχολή Πρωταθλήτρια!

Τα μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας, που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα της σεζόν 1987-88. Το στιγμιότυπο έχει ληφθεί ακριβώς μετά από τη βράβευσή τους, που έγινε στην κεντρική αίθουσα τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020

Προϊστορία Αιγάλεω – Τρικάλων (ποδόσφαιρο)

Στιγμιότυπο από το χθεσινό αγώνα
(πηγή: trikalaola.gr)

(Γράφει ο Νίκος Δημ. Νικολαίδης)

Όπως είχαμε αναγγείλει εχθές μέσω του λογαριασμού μας στο facebook, όπου διαχειριζόμαστε και τη σελίδα «City Retro», θα κάνουμε τώρα μία αναλυτική παράθεση των αναμετρήσεων της ομάδας μας για κάθε επίσημη ποδοσφαιρική διοργάνωση, όταν έπαιζε εντός έδρας με αντίπαλο τον Α.Ο. Τρικάλων, επί του οποίου εχθές (και αυτή ήταν η αφορμή για το ενδιαφέρον μας) σημείωσε μία υπέρ – πολύτιμη νίκη (1 – 0, από γκολ του Ελληνοβραζιλιάνου Πάολο Φαρινόλα, στο 61ο λεπτό) στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», 5 μόλις αγωνιστικές μέρες πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος Β’  Εθνικής.

Οι συνολικά 12 «συγκρούσεις» του «Σίτι» με τη θεσσαλική ομάδα άρχισαν πριν από 55 έτη και πιο συγκεκριμένα από την περίοδο 1966, στο πλαίσιο της Α΄ Εθνικής κατηγορίας
Το Αιγάλεω σημείωσε 9 νίκες (μαζί με τη χθεσινή), ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 3 φορές, σημειωτέον δε ότι, στα ματς αυτά δεν υπήρξε ούτε μία ισοπαλία! Τα τέρματα ήταν 18 – 6 υπέρ του Αιγάλεω, ενώ οι ομάδες συναντήθηκαν από 5 φορές για την Α΄ και τη Β’  Εθνική, ενώ από μία φορά έπαιξαν στη Γ΄ Εθνική (ενιαίου ομίλου) και στο Κύπελλο Ελλάδας (φάση ομίλων).