Η Οδοντιατρική Σχολή Πρωταθλήτρια!

Τα μέλη της ποδοσφαιρικής ομάδας της Οδοντιατρικής Σχολής της Αθήνας, που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα της σεζόν 1987-88. Το στιγμιότυπο έχει ληφθεί ακριβώς μετά από τη βράβευσή τους, που έγινε στην κεντρική αίθουσα τελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018

Φωστήρας – Αιγάλεω (προϊστορία αναμετρήσεων)

Βέρμπης: Θα σκοράρει και στον Ταύρο;
Ενόψει του Κυριακάτικου «ντέρμπι»...

(Γράφει ο Νίκος Δημ. Νικολαΐδης)

Για 25η φορά στα χρονικά θα συναντηθούν Αιγάλεω και Φωστήρας σε επίσημο αγώνα πρωταθλήματος με γηπεδούχο (έστω και τυπικά) το συγκρότημα των «Σφαγείων» (Ταύρου). Τα δυο σωματεία με την πλούσια ιστορία που τους χαρακτηρίζει, αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στα μέσα της δεκαετίας του ’50 όταν αμφότερα λάμβαναν μέρος στην τότε μεγάλη Α΄ κατηγορία Αθηνών μαζί με ΠΑΟ, ΑΕΚ, Απόλλωνα, Πανιώνιο, Αθηναϊκό και Αστέρα Αθηνών.

Έκτοτε, οι δυο ομάδες έδωσαν συνολικά 49 αγώνες πρωταθλήματος για τις διοργανώσεις της Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄ Εθνικής, συμπεριλαμβανομένου του φετινού στο Αιγάλεω για την πρεμιέρα της σεζόν, όταν το Αιγάλεω νίκησε με 1 – 0, χάρις σε τέρμα του Δημήτρη Βέρμπη. Στα προηγούμενα 24 ματς που ο Φωστήρας έπαιζε εντός έδρας κατόρθωσε να επικρατήσει 11 φορές, ακόμη 9 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα, ενώ το «Σίτι» απέσπασε 4 φορές τη νίκη.

Την πιο συντριπτική ήττα (4 – 0) υπέστη το Αιγάλεω την περίοδο 1994-95 για το πρωτάθλημα του Νότιου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής και μάλιστα στο ουδέτερο γήπεδο του Αιγίου. Η μεγαλύτερη νίκη του Αιγάλεω επί του Φωστήρα μέσα στον Ταύρο καταγράφηκε την περίοδο 1982-83 για το Νότιο Όμιλο της Β΄ Εθνικής με σκορ 2 – 0, από τέρματα των Τσίκα και Χατζησκουλίδη.

Αναλυτικά η προϊστορία (Φωστήρας – Αιγάλεω)